معرفی کشور اندونزی

سه شنبه 7 بهمن 1393 03:19 ب.ظنویسنده : علی علی

 
کشور اندونزی، به شکل یک قوس، مشتمل بر هزاران جزیزه در طول خط استوا، مانند کالی مانتان، سوماترا، ایریان جایا ، مادورا ، سولاوزی ،جاوه ، بالی و جزایر سوندای کوچک (از جمله لامبارک، فلورس و تیمور) است.اندونزی، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. اندونزی متشکل است از 3700 جزیره که از این تعداد 3000 جزیره مسکونی است.مردم این کشور در سواحل جزایر و یا در دره ها و بخصوص در جزیره جاوه زندگی کرده، و کشاورز می باشند. بیشتر جزایر اندونزی، غیر قابل سکونت هستند. این کشور، آب و هوای گرم و استوای داشته، و بارانهای موسمی، سبب رونق کشاورزی می شود.جاوه و همسایه کوچکترش مادورا جمعیت متراکمی دارند و نزدیک به دو سوم مردم اندونزی را در خود جای میدهند. سلسله جزایر شمالی متشکل است از کالیمانتان (بخش اندونزیایی جزیره بورنئو)، جزایر نامنظم و کوهستانی سولاوسی (سلبس)، گوره ملوک، وایریان جایا (بخش غربی گینه نو)بیش از دو سوم این کشور از جنگلهای استوایی بارانی پوشده شده است.

تاریخچه

از قرن هفدهم، هند شرقی مهم ترین و سودآورترین بخش امپراتوری هلند به شمار میرفت. به غیر از اشغال کوتاه مدت بریتانیا یی ها (1811 تا 1814) و قیامهای گاه گاهی محلی، هلند کنترل این کشور را تا 1942 حفظ کرد

در این سال ژاپنی ها به این مستعمره هجوم آوردند و به عنوان آزاد کنندگان کشور از حکومت استعماری مورد استقبال اکثر اندونزیاییها قرار گرفتند با تسلیم ژاپن در 1945 ، احمد سوکارنو (1901 تا 1970)، بنیانگذار حزب ملیون در 1927 – هند شرقی هلند را جمهوری مستقل اندونزی اعلام کرد

هلندیها پس از چهار سال جنگ متناوب ولی وحشیانه، تحت فشار بین المللی استقلال اندونزی را در 1949 پذیرفتند. حکومت سوکارنو به طور فزایندهای اقتدار طلب شد و کشور به هرج و مرج اقتصادی گرفتار گردید. او در 1962 گینه نوی هلند را تصرف کرد، که در1962 با عنوان ایریان جایا رسماً ضمیمه شد، هر چند جنبشی جدایی طلب پا برجاست. بین 1963 تا 1966 سوکارنو کوشید با تهاجمات مسلحانه به شمال بورنئو فدراسیون نوپای مالزی را بی ثبات سازد

ژنرال سوهارتو توانست با سرکوبی قیام کمونیستی در 1965 و 1966 سیاست ضد امریکایی سوکارنو را وارونه سازد ونهایتا با کمک دانشجویان و ارتش او را برکنار کند. در این مدت حدود 000/80 نفر از اعضای حزب کمونیست کشته شدند. الحاق تیمور شرقی پرتغال در 1976 توسط اندونزی از طرف جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، و عملیات چریکی ملی گرایان محلی ادامه دارد. برنامه جاه طلبانهای برای اسکام مجدد اهالی جاوه به منظور کم کردن جمعیت زیاد این جزیره به مورد اجرا گذاشته شده است ولی این مهاجران جاوه ای با انزجار بومیان جزایر کم نوسعه یافته و دوردست روبرو شدهاند. کشتر تظاهر کنندگان بی سلاح تیموری به دست سربازان اندونزی در 1991 اعتراضات بین المللی را به دنبال داشت.

اماکن دیدنی

از جمله اماکن دیدنی اندونزی میتوان به بالی جزیره خدایان ، دریاچه های سه رنگ ، میدان مردکا (آزادی و استقلال) و لوح ملی اندونزی، موزه ملی، کاخ ریاست جمهوری یا کاخ آزادی واقع در قسمت شمالی مردکا، موزه مردکا و ... اشاره کرد.از شهر های مهم توریستی چین میتوان جاکارتا ، باندونگ ، مدان ، سورابایا ، بالم دانگ را نام برد.

اقتصاد اندونزی

بنابر اعلان اخیر آژانس مرکزی آمار اندونزی، رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2013 میلادی 23/6 درصد برآورد شده که با وجود افت حدود 2/0 درصدی نسبت به سال 2012، آماری قابل قبول و امیدوار کننده به شمار می رود.

آژانس مرکزی آمار اندونزی همچنین آمار رشد تولید ناخالص داخلی این کشور طی بازه زمانی سه ماه پایانی سال گذشته میلادی را 1/6 درصد اعلام کرده که نسبت به سه دوره سه ماهه پیشین کاهش محسوسی داشته است.

ناظران علت اصلی این افت رشد تولید را مربوط به مشکلات ناشی از ضعف های بوروکراسی اقتصادی دولت دانسته اند که در کاهش استخدام های دولتی در اواخر سال گذشته میلادی انعکاس یافته است. دیگر دلیلی که در این پیوند عنوان شده، کاهش 3/3 درصدی مصارف دولتی در سه ماهه پایانی سال 2012 میلادی بوده است.

اما در مجموع رشد اقتصادی اندونزی در سال گذشته میلادی آماری مطلوب را به ثبت رسانده و پیش بینی می شود که این کشور در سال 2014 نیز بتواند روند پویایی اقتصادی خود را حفظ کند و حتی آمارهای سال 2013 را بهبود بخشد. این در حالی است که حتی غول های اقتصادی نظیر چین، در سال گذشته میلادی متاثر از رکود اقتصاد بین المللی شاهد افت درصد رشد ناخالص تولید داخلی بوده اند.

فرهنگ اندونزی

اندونزی دارای یک فرهنگ واحد نمی باشد ،فرهنگ امپراطوری ماجاپاهیت در جزایر مرکزی (سوماترا ،جاوا و بالی) که نمونه بارز آن را در خیمه شب بازی سایه ها می توان دید ،فرهنگ حالای با لباس های باتیک ,خنجرهای کریس و فرهنگ عربی ,عمده ساختار فرهنگی آن را تشکیل می دهند.


برچسب ها: کشور اندونزی ، اندونزی ،
دنبالک ها: اندونزی ، تور ترکیه ، رزرو بلیط هواپیما ،
آخرین ویرایش: جمعه 1 اسفند 1393 03:37 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic